Marsz dla Życia 2015 „Czas na życie”

mdz_15_plakat17 maja ulicami Poznania przejdzie kolejny Marsz dla Życia. – W tym roku maszerować będziemy pod hasłem „Czas na życie”. Zestawienie znaczące, ponieważ chcemy odejść od biegu dzisiejszego świata, zapomnieć o pędzie dnia codziennego, a skupić się na tym, co naprawdę ważne – istocie każdego ludzkiego życia – tłumaczy Marzena Kasprzak, koordynator tegorocznego Marszu.

AKCJE TOWARZYSZĄCE

Do udziału w tegorocznym Marszu dla Życia przygotowują akcje, które rozpoczęły się 25 marca, w Dzień Świętości Życia. Wśród nich jest 3. edycja „Pieluszki dla Maluszka”, która polega na zbiórce pieluch dla dzieci oraz pieluchomajtek dla osób dorosłych. – Poprzez swoje działanie chcemy pokazać, że obrońcy życia poza głoszeniem idei, niosą również konkretną, mierzalną pomoc. Pieluszki w Dzień Matki przekażemy potrzebującym rodzinom, domom dziecka i domom samotnej matki – mówi Natalia Konopacka, koordynator akcji. – W czasie dwóch poprzednich edycji zebrano ponad 53 tys. pieluszek – dodaje. Miejsca, w których można zbierać pieluszki są dostępne na stronie www.marszdlazycia.pl/pieluszka. Dary przekazywać będzie można również podczas festynu rodzinnego na pl. Wolności w Poznaniu, poprzedzającego przemarsz.

Propagowanie wśród młodych szacunku dla każdego człowieka, również nienarodzonego, ma na celu konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży w wieku 7-17 lat. Jego celem jest zwrócenie uwagi na istotę dobrego przeżycia każdego dnia i odejścia od biegu świata sterowanego pieniądzem i dążeniem do kariery. – Chcemy zachęcić uczniów szkół do zatrzymania się na chwilę. Konkurs ma być okazją do refleksji, zarówno nad życiem człowieka i konkretnie nad moim życiem – przekonuje Marzena Kasprzak. Prace drogą elektroniczną lub listownie można wysyłać do 10 maja włącznie. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.marszdlazycia.pl/konkurs.

Od marca poznaniacy mogą oglądać też w różnych miejscach miasta wystawę pro-life, która pokazuje rozwój człowieka od pierwszych dni. – Z plansz wystawy dowiadujemy się m.in. kiedy kształtują się kubki smakowe, struny głosowe, czy paznokcie. Tak radośnie przedstawione życie spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem – mówi ks. Tomasz Brussy, Asystent Diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. Do 9 maja wystawa znajduje się w parafii pw. św. Stanisława Kostki na Winiarach, a w tygodniu poprzedzającym Marsz będzie ją można oglądać na płocie parafii pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry, jednej z bardziej ruchliwych ulic w Poznaniu.

Przygotowaniem do wzięcia udziału w Marszu jest także czuwanie w obronie życia, na które organizatorzy zapraszają 16 maja na godz. 18:30 do kościoła pw. Zmartwychwstania Pańskiego na poznańskiej Wildzie. Będzie tam również okazja do podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, czyli 9-miesięcznej modlitwy w intencji dziecka zagrożonego w łonie matki zabiciem.

17 MAJA – ŚWIĘTO ŻYCIA W POZNANIU

Finał marszowej machiny czeka nas w niedzielę, 17 maja. O godz. 14:30 na pl. Wolności w Poznaniu rozpocznie się wielki festyn rodzinny. Na dzieci czekać będzie mnóstwo atrakcji, m.in. malowanie twarzy, puszczanie dużych baniek mydlanych, zabawa klanzą. Swój koncert zagra również zespół Trzej Królowie. – Warto przyjść, by zobaczyć jak wielu ludzi chce żyć pełnią życia i by samemu pokazać, jak ważne jest dbanie o rodzinę i każde poczęte życie. Będzie kolorowo, wesoło, będziemy śpiewać, tańczyć i cieszyć się z tego, że żyjemy – zachęca Natalia Konopacka. Na pl. Wolności wręczone zostaną również nagrody uczestnikom konkursu fotograficznego „Czas na życie” i odbędzie się finał akcji „Pieluszka dla Maluszka”.

O godz. 15:45 zebrani przemaszerują w kolorowym pochodzie w kierunku Katedry Poznańskiej. Podobnie jak 2 lata temu, uczestnicy przejdą ulicami: Al. Marcinkowskiego, Solna, Małe Garbary i Estkowskiego. Na placu katedralnym o godz. 16:30 wszyscy włączą się w ogólnopolską akcję „Cała Polska tańczy dla Jana Pawła II”, czyli 4. lednicki flashmob, tańcząc do tegorocznej piosenki Siewców Lednicy. Dzięki temu obrońcy życia pokażą, że wiarę można wyrażać także muzyką i tańcem. Marsz zakończy Msza św. w Katedrze Poznańskiej o godz. 17:00.

Do wzięcia udziału w Marszu dla Życia młodzi zachęcają również na facebooku. Robiąc zdjęcie z hasłem Marszu i oznaczając je hashtagiem