Koncert charytatywny 31.05.2011

Miejsce: Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1

Wykonawcy: Andrzej Rosiewicz
Chór Kameralny Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – Musica Viva pod dyr. Marka Gandeckiego

Cel: pomoc rodzinom wielodzietnym

Gwiazdą naszego koncertu jest Andrzej Rosiewicz, kompozytor, autor tekstów, piosenkarz i tancerz. Nie wahałabym się nazwać go polskim Fredem Astaire-m. Starsi chyba pamiętają tego amerykańskiego aktora i tancerza, który swoją maestrią wzbudzał zachwyt widowni. Andrzej Rosiewicz sylwetką podobny do Astaire’a to osoba będąca skarbnicą wielu uzdolnień, wykonawca znanych szlagierów takich, jak „Zenek blues”, „Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny” czy „Chłopcy radarowcy”. Często na widowni towarzyszyły mu zespoły taneczne i kabaretowe. On sam często pojawiał się z gitarą, stylowo ubrany, z muchą i oczywiście w klasycznych półbucikach do stepowania, które towarzyszyło jego występom tanecznym. Wywoływały salwy śmiechu jego żarty, często przekazywane ze śmiertelnie poważną miną, na ogół zawierające trafną aluzję do konkretnej sytuacji.
Jego działalność artystyczna została doceniona. Na jednym z Festiwali Opolskich przyznano mu tytuł „Estradowa osobowość roku”. Dwa razy występował jako gwiazda Festiwalu w Sopocie. Do końca lat osiemdziesiątych sprzedano niezliczone ilości płyt i kaset z piosenkami Andrzeja Rosiewicza. W tym czasie ukazało się pięć płyt Artysty, a większość stała się przebojami. Na „złotych płytach”, obok „radarowców”, „witaminy” znalazły się między innymi „Biały bal”, „Pytasz mnie”, „Propaganda sukcesu”, „Bankierzy”, „W Lubartowie” – wreszcie słynny „Michaił”, który ożywił międzynarodową sławę Artysty. Występ dla „ostatniego cara Rosji” oglądał cały świat za pośrednictwem telewizji CNN.
Mimo, iż czasy bardzo się zmieniły i wydarzenia na rynku muzycznym zostały zdominowane przez komercję, Andrzej Rosiewicz nie zaprzestał swej działalności. Do dzisiaj tworzy, koncertuje, zbiera piosenki na nowe płyty. Ponieważ ceni sobie własny świat estetycznych i muzycznych wartości, nie podporządkował się nowej modzie pisania piosenek. Jego osobowości przecież nie da się zaszufladkować.

MUSICA VIVA – muzyka żywa… a może raczej ŻYJĄCA? Tak postrzegał muzykę dyrygent Marek Gandecki, kiedy w 1992 roku utworzył chór akademicki, który przyjął nazwę MUSICA VIVA, jako swego rodzaju artystyczny manifest i zobowiązanie. Taki sposób odkrywania muzyki niesie z sobą przekonanie, że pod warstwą nutowego zapisu kryje się istota każdej kompozycji, jej „dusza” – nastrój, bogactwo uczuć, emocji i treści. To, co duchowe, pojawia się wraz z momentem uniesienia, zachwycenia, zadziwienia pięknem. W 2000 roku mecenat nad zespołem zaczęła sprawować Akademia Ekonomiczna (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny).
Chór MUSICA VIVA wydał cztery płyty:
WIGILIJNE KANTYCZKI NA CHÓRY I SMYCZKI /2001/
REQUIEM op.48 Gabriel Fauré /2003/
MUSICA VIVA /2004/
CREDO /2005/
W swoim repertuarze posiada zarówno muzykę dawną, muzykę przełomu XIX i XX wieku, jak również utwory kompozytorów współczesnych. Z chórem współpracuje znakomity śpiewak Poznańskiego Sekstetu Wokalnego AFFABRE CONCINUI Przemysław Czekała, prowadząc indywidualne zajęcia z emisji głosu.
Śpiewacy chóru MUSICA VIVA to studenci i absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz innych poznańskich uczelni.
Marek Gandecki:
dyrygent chóru; dyrygent i pedagog, prof. AM, dr hab.
absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury prof. Janusza Dzięcioła
laureat IV Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu /1992/
założyciel i dyrygent Chóru Kameralnego MUSICA VIVA Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Chóru Zamku Kórnickiego CASTELLUM CANTANS
współtwórca wielu nagród zdobytych przez wspomniane chóry w konkursach chóralnych
laureat indywidualnych nagród dla najlepszego dyrygenta konkursów chóralnych
juror konkursów i festiwali chóralnych
wykładowca cyklu szkoleń kadry kierowniczej organizowanych przez Bernard Brunhes
Podczas koncertu Chór wykona sześć utworów, między innymi opowieść o pochwyconym jednorożcu („Unicornis captivator” Ola Gjeilo), chóralne aranżacje piosenek Marka Grechuty oraz pełne nadziei „When you rise” Jacka Skowrońskiego.

Magdalena Szymańska