Koncert charytatywny 31.05.2010

Czas: 31 maja 2010 r. o godz. 17:30

Miejsce: Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1

Wykonawcy: Jan Pietrzak
Zespół Perkusyjny Studentów Akademii Muzycznej w Poznaniu

Cel: pomoc rodzinom wielodzietnym

20100531_pietrzakTegoroczny koncert charytatywny, jak niektórzy z Państwa zapewne już wiedzą, zaszczyci swoim występem kultowy przynajmniej dla konserwatywno-prawicowej części odbiorców jego twórczości, znany aktor, satyryk, autor i wykonawca licznych piosenek, Jan Pietrzak, głos opozycji w czasach PRL, zwany bardem „Solidarności”.
Jan Pietrzak urodził się na warszawskim Targówku. W młodych latach uczył się w Korpusie Kadetów i w Szkole Oficerskiej, a następnie pracował w Warszawskich Zakładach Telewizyjnych. Studiując trybem wieczorowo-zaocznym ukończył Wyższą Szkolę Nauk Społecznych.
Był członkiem ZMP, PZPR, bo jak przyznał po latach „Nie miałem nic przeciwko zastanej rzeczywistości. Nie walczyłem z nią, ja z niej wyrastałem – byłem w ZMP, w partii. Socjalizm brałem wprost (…). Dlatego w radzie robotniczej uchodziłem za krzykacza.”
Od 1960 roku związał się z Estradą Poetycką klubu studenckiego „Hybrydy” w Warszawie. Kierował studenckim teatrem Hybrydy, prowadzącym scenę dramatyczną, kabaretową i pantomimę. W 1967 Kabaret rozwiązano z powodu zarzutów wrogości wobec socjalizmu i deprawacji socjalistycznej młodzieży. Jan Pietrzak odszedł z „Hybryd” planując założenie sceny autorskiej, czego efektem było powstanie „Kabaretu Pod Egidą”. „Kabaret Pod Egida” rozpoczął działalność w 1967 roku, do dziś bez stałego lokalu. Jan Pietrzak wraz z niektórymi aktorami występującymi „Pod Egidą” był inwigilowany przez SB w ramach akcji wymierzonej przeciw Kabaretowi. Kabaret irytował władze swą dużą popularnością budowaną na ironii wobec systemu. W latach siedemdziesiątych Jan Pietrzak pracował w TV, skąd został zwolniony. Pracował tez w redakcji tygodnika „Szpilki”.
Po upadku komunizmu w Polsce zaangażował się czynnie w życie społeczne i polityczne pisząc np. do „Tygodnika Solidarność” czy „Dziennika Polskiego”, popierając szereg inicjatyw takich, jak przeprowadzenie lustracji, aktywność w kampanii wyborczej w 2005 roku. W 1995 roku brał udział w wyborach prezydenckich głosząc postulaty przywrócenia kary śmierci i liberalizacji gospodarki, co pozwoliło mu na zajęcie 10 miejsca.
Od 2007 roku w TVP Historia prowadzi program „Po co nam to było…?” oraz tworzy video-felietony dostępne na portalu youtube i własnej stronie internetowej. Od 2009 roku znany jest jego program rozrywkowy „Kabaretowa alternatywa” (TVP 1).
Jego programy wywołują gorące wybuchy śmiechu ale i refleksje wynikające z troski o Polskę, naszą Ojczyznę.
Działalność Jana Pietrzaka w dziedzinie kultury i na rzecz przemian demokratycznych została doceniona. Świadczy o tym szereg wyróżnień, tytułów honorowych i nagród.
Rok temu Prezydent RP odznaczył Jana Pietrzaka Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Brawo!
Z niecierpliwością i radością oczekujemy, co nam powie i zaśpiewa Jan Pietrzak.

20100531_perkusjaProgram przygotowany przez Mistrza Pietrzaka poprzedzi występ studentów Akademii Muzycznej im. J. I. Paderewskiego w Poznaniu. Będą to uczniowie profesora Mariana Rapczewskiego, kierownika jedynej w polskich uczelniach muzycznych Katedry Perkusji. W działalności Katedry Perkusji wielka wagę przywiązuje się nie tylko do gry solowej na najwyższym poziomie umiejętności wirtuozowskich, ale także do muzykowania zespołowego. Profesor Rapczewski jest wychowankiem profesora Jerzego Zgodzińskiego, który stworzył wzorowany na formacjach instrumentalnych działających w USA Poznański Zespół Perkusyjny, który przez wiele lat popularyzował niemal zupełnie nieznaną, współczesną muzykę perkusyjną. Doświadczenia Poznańskiego Zespołu Perkusyjnego kontynuuje, złożony ze studentów Zespół Kameralny Katedry Perkusji. Zaprezentuje on zróżnicowane kompozycje, których z przyjemnością posłuchamy. Będą to :
John Thrower – Aurora Borealis
Zespół Perkusji Studentów Akademii Muzycznej w składzie :
Maria Pięta – marimba
Małgorzata Koperska – wibrafon
Marianna Soroka – kotły, końskie podkowy, tam-tamy, bęben wielki
Maksymilian Mińczykowski – conga i bongosy
Eckhard Kopetzki – Canned Heat
Tomasz Szczepaniak – multipercussion
Franciszek Liszt – II Rapsodia węgierska
Piotr Trojanowski – ksylofon
Michał Francuz – fortepian
Dawid Mancini – Suite for solo Drum set and Percussion Ensemble
Łukasz Dąbrowski
Dominik Kozicki
Agnieszka Matuszczak
Jakub Molik
Rafa Pakuła
Marianna Soroka
Tomasz Szczepaniak
Piotr Trojanowski
Sądzimy, że po koncercie perkusistów, w dobrym nastroju i pełni ochoty weźmiemy udział w aukcji przedmiotów artystycznych, rękodzieł i innych, z której to aukcji dochody przeznaczamy na pomoc rodzinie.
Maria Wejchan Judek