Koncert charytatywny 05.06.2012

Miejsce: Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1

Wykonawcy: Jacek Kowalski wraz z zespołem Klub Św. Ludwika
Zespół kameralny AMICI CANTI pod dyr. Leszka Górki

Cel: pomoc rodzinom wielodzietnym
20120605_jk
Jacek Kowalski, pieśniarz, Sarmata, poeta, tłumacz literatury starofracuskiej, autor licznych książek i płyt CD. Jako historyk sztuki zajmuje się sztuką średniowiecza – pracuje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoje piosenki, przekłady tudzież ulubione stare, polskie pieśni śpiewa z zespołami Monogramista JK i Klub Świętego Ludwika (z tym ostatnim – przy wtórze rekonstruowanych instrumentów średniowiecznych i renesansowych).
W roku 1988 zdobył z zespołem Monogramista JK I nagrodę na Studenckim festiwalu Piosenki w Krakowie. Pisze też scenariusze widowisk dramatycznych i audycji telewizyjnych – kilka jego tekstów zrealizowano jako duże przedstawienia teatru ulicznego w Poznaniu, a jego koncerty i cykl kulinarny „Receptury klasztorne” emitowała i emituje nadal TVP. Do istotnych wydarzeń jego curriculum vitae należy też artystyczny koncert-dyskusja z Jackiem Kaczmarskim – „Dwie Sarmacje” (I program Telewizji Polskiej Anno Domini 1995).
W 1996 roku Jacek Kowalski wraz z Janem Gołaskim założyli zespół Klub Świętego Ludwika. Klub stara się przywracać dawnym utworom ich pełny wymiar, w którym dźwięk i słowo dopełniają się wzajemnie. Dlatego Klub przede wszystkim przygotowuje koncerty pieśni średniowiecznych w przekładach dokonywanych przez Jacka Kowalskiego. Aranżacje pisze, a także rekonstruuje dawne instrumenty, z których Klub korzysta, znany wrocławski muzyk Tomasz Dobrzański. On też zaprasza do współpracy w realizacji różnych programów Klubu, w zależności od charakteru opracowywanych pieśni, muzyków – głównie związanych z kręgiem muzyki dawnej. Z Klubem wspólpracują – występując w różnych programach i uczestnicząc w nagraniach: Anna Śliwa (skrzypce, fidel, pochette), Milena Bukowska (lutnia), Julia Kosendiak (viola da gamba), Henryk Kasperczak (lutnia), Paweł Iwaszkiewicz (flety, dudy, szałamaje), Paweł Muzyka (viola da gamba, fidel), Marek Nahajowski (flety, szałamaje), Michał Micker (skrzypce, fidel), Jacek Muzioł (perkusja), Kazimierz Pyzik (viola da gamba).
Klub Świętego Ludwika gra koncerty:
PIEŚNI DAWNEJ FRANCJI
Niezbędnik trubadura: pieśni trubadurów i truwerów (XII-XIII w.) w przekładach JK
Rycerze Dobrej Opieki czyli Niezbędnik krzyżowca: pieśni krucjat w przekładach JK
Otruta markiza: stare ballady francuskie po polsku w przekładach JK
PIENIA STAROPOLSKIE
Niezbędnik Sarmaty: pieśni sarmackie XVI-XVIII wieku
Dumy staropolskie: zapomniany sarmacki repertuar
Śpiewaka Justyny berżeretki swawolne i dumania nabożne: czyli autorskie przeboje Franciszka Karpińskiego
PROGRAMY AUTORSKIE JK
Grunwald 1410 po Kowalsku: piosenki autorskie JK
Pieśni drewnianych kościółków: piosenki autorskie JK o Bogu, ludziach i kościołach
Legendy herbowe Rycerza Smysa: piosenki autorskie JK
Historie dominikańskie: piosenki autorskie JK, od mądrości świętego Tomasza z Akwinu, poprzez homilie świętego Jacka do Lednicy i Jamnej ojca Jana Góry i nie tylko
Źródło: www.jacekkowalski.pl

20120605_amicicantiZespół kameralny AMICI CANTI z Buku powstał w 1996 r. z inicjatywy jego założyciela i dyrygenta – Leszka Górki.
Przez wszystkie minione lata skład zespołu zmieniał się: od kwintetu poprzez sekstet, oktet aż do ostatecznego kilkunastoosobowego składu. Dziś tworzymy grupę 16 „przyjaciół śpiewu” (przetłumaczenie nazwy zespołu), która sięga po najróżniejsze perełki chóralistyki.
Najchętniej śpiewamy muzykę dawną-polifoniczną, ale równie dobrze brzmimy w muzyce rozrywkowej, współczesnej i jazzującej. Godziny prób, warsztaty wokalne ze znakomitą prof. Jadwigą Gałęską-Tritt, spory na pograniczu artystycznej polemiki, zmagania ze słabościami ciała i ducha – to wszystko przyniosło zespołowi Amici Canti sukcesy w postaci:
Złotego Pasma oraz 1 miejsca w kategorii chórów kameralnych na VII Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie w 2012 r.
1 miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Maryjnej w poznańskiej Farze w 2011 r.
1 miejsca i Grand Prix na Międzyrzeckiej Uczcie Chórów Amatorskich w 2011 r.
1 miejsca w kategorii zespołów na IX Regionalnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Lwówku Wlkp. w 2011 r.
Srebrnego Dyplomu w kategorii chórów świeckich na IV Ogólnopolskim Festiwalu „Ars Liturgica” w Gnieźnie w 2010 r.
I miejsca w kategorii chórów mieszanych na Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym Silesia Cantat w 2010 r. w Głogowie
I miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym im. Wacława z Szamotuł w 2008 r. (w kategorii chórów stowarzyszeń)
Złotej Maski na XXXII Wielkopolskich Dniach Muzyki w 2008 r. w Dusznikach Wlkp.
III miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie w 2007 r.
Tytułu najlepszego ambasadora gminy Buk w kontaktach z zaprzyjaźnioną gminą Sint-Michielsgestel w Holandii
Źródło: www.amicicanti.pl